Kamper jest wyposażony w pełną infrastrukturę domową – kuchnię, łazienkę, sypialnię. Należy jednak korzystać z niej wyłącznie podczas postoju. Kiedy kierowca ponownie przekręci kluczyk w stacyjce i ruszy, pasażerowie powinni zająć miejsca siedzące oraz zapiąć pasy bezpieczeństwa. Wszystkich uczestników ruchu drogowego obowiązują bowiem takie samy przepisy.

Czy nocowanie w kamperze jest dozwolone?

Oczywiście, ale tylko w trakcie postoju! Zgodnie z zapisami zawartymi w artykule 63. ustawy o Prawie o ruchu drogowym nie można przewozić osób w przyczepie kempingowej, a co za tym idzie, sen podczas jazdy jest niedozwolony. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu – osoby udające się na drzemkę nie mają możliwości zapięcia pasów bezpieczeństwa, które w przypadku kolizji mogą nawet uratować życie.

Czego jeszcze nie wolno robić podczas jazdy kamperem? Chodzić po pokładzie pojazdu, korzystać z toalety, przebywać w kabinie prysznicowej oraz przyrządzać posiłków w kuchni. Ważne jest także zabezpieczenie wszelkich bagaży przed swobodnym poruszaniem się, co ma szczególne znaczenie w sytuacji gwałtownego hamowania.

Korzystanie z przestrzeni wypoczynkowej kampera

Długa podróż kamperem sprawia, że czujemy się znużeni. To zupełnie zrozumiałe! Pasażerowie mogą zasnąć na fotelu, ale tylko opierając głowę o zagłówek oraz będąc przypiętymi pasami bezpieczeństwa (przechodzącymi przez ramię) – z nogami spoczywającymi na podłodze. Kiedy zmęczenie daje się we znaki także kierowcy, konieczny jest postój. Wówczas wszyscy mogą swobodnie wypocząć i zregenerować siły w wygodnym łóżku. Jeżeli podróżuje z nami małe dziecko, również powinno przebywać w foteliku przypiętym pasami.

Choć sen podczas długiej podróży kamperem jest opcją niezwykle kuszącą, takie zachowanie to przejaw nieodpowiedzialności. Osoby decydujące się na tak ryzykowny krok stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także pozostałych pasażerów. W razie wypadku, konieczności gwałtownego hamowania lub ostrego zakrętu mogą doznać trwałego uszczerbku na zdrowiu. W skrajnych przypadkach brak przypiętych pasów bezpieczeństwa podczas jazdy grozi utratą życia.